„Wonderful World” (czasami określane jako („What A) Wonderful World”) to piosenka amerykańskiego piosenkarza Sam’a Cooke’a. Wydana została 14 kwietnia 1960 roku przez Keen Records.
Sam-Cooke-620x480

Lou Adler i Herb Alpert skomponowali piosenkę z pomysłem na tekst, że ani wiedza, ani edukacja nie mogą dyktować uczuć, ale właśnie miłość może zmienić świat na lepsze. Adler zlekceważył piosenkę, ale Cooke był zafascynowany pomysłem, zaczął pracować nad tekstem. Chciał aby w utworze pojawiły się przedmioty szkolne. Jakiś kompleks chyba miał. Utwór został nagrany podczas zaimprowizowanej sesji w 1959 roku. Został odłożony na półkę.

Cooke podpisał nowy kontrakt z RCA Victor w 1960 roku, ale jego pierwsze dwa single – „Teenage Sonata” i „You Understand Me” – nie zdołały się przebić. Tymczasem John Siamas, współzałożyciel Keen Records, wśród niepublikowanych nagrań Cooke’a odkrył demo z zapisem „Wonderful World i to właśnie jego wytwórnia wydała ten utwór.
„Wonderful World” było sporym przebojem – 12 miejsce w USA (US R&B – miejsce 2) oraz 12 w UK.
W 2004 roku piosenka została umieszczona na 373 miejscu w plebiscycie magazynu Rolling Stone „500 Greatest Songs of All Time”.

W połowie lat sześćdziesiątych utwór nagrała grupa Herman’s Hermits. Utwór został wykonany jako hołd po śmierci Cooka. Zupełnie zepsuli utworek. Petera Noone’a cenię i szanuje, lecz całkowicie nie trafił z interpretacją. Ludzie jednak są dziwni – 4 miejsce w USA i 7 w UK. Duże lepsze notowania niż pierwowzór.

Art Garfunkel, James Taylor i Paul Simon nagrali utwór w 1978 roku. Trafili w dziesiątkę. Oczywiście całą zasługę przypisuję Simonowi.

Koncertowa wersja Wondera też jest niczego sobie. Bardzo dobrze nawiązał kontakt z publicznością, wręcz zmuszając ją do śpiewu. Zaprawdę wielkim artystą jest.

Uliczni śpiewacy z Nowego Jorku – Acapella Soul, pokazali jaką można czerpać radość ze śpiewania utworu.

W filmie „Witness”, Harrison Ford tańczy z Kelly McGillis. Nikt utworu nie musi przedstawiać, po prostu wszyscy go znają.

„Animal House” – tym razem wykorzystano utwór na zasadzie kontrastu. Znowu się sprawdził.

Tyle lat minęło, a w dalszym ciągu z utworu emanuje pozytywna energia i optymizm. Mistrzostwo świata.