„I Just Called to Say I Love You” – utwór napisany, wyprodukowany i wykonywany przez Stevie Wondera.
Po raz pierwszy wykorzystany został w komedii „The Woman in Red”. Przez trzy tygodnie zajmował pierwsze miejsce na liście Billboard Hot 100, sześć tygodni królował na UK Official Charts. Zdecydowanie najbardziej komercyjny i utytułowany utwór Wondera. Piosenka zdobyła Złoty Glob oraz Oscara za najlepszą oryginalną piosenkę filmową, otrzymała także trzy nominacje Grammy Awards w kategorii Best Male Pop Vocal Performance, Song of the Year oraz Best Pop Instrumental Performance.
W radiu utwór puszczali tak często, że do dzisiaj nie mogę go słuchać.

„Careless Whisper” – utwór lansowany do obrzydzenia przez Program 3. George Michael został wciągnięty na piedestał i pozostał tam do dzisiejszego dnia. Piosenka została nagrana na płytę „Make it Big” duetu Wham!, singiel jednak przypisano tylko Michaelowi.

„When Doves Cry” – autorem piosenki pochodzącej z albumu „Purple Rain” jest Prince. Jest to jedyny jego nr 1 w USA. Na liście Rolling Stone z 500 Greatest Songs of All Time uplasowała się na miejscu 52. Po śmierci Prince’a nagrano utwór jeszcze raz. Dopiero ta wersja do mnie przemówiła.

„What’s Love Got to Do With It?” – wielki powrót Tiny Turner na listy przebojów. Po wielu latach występowania w podrzędnych lokalach, nagrała płytę „Private dancer”, która praktycznie zmiotła całą konkurencję.

„Do They Know It’s Christmas?” – (za Wiki) singiel nagrany przez Band Aid na rzecz pomocy ofiarom klęski głodu w Etiopii. Piosenka została napisana przez Boba Geldofa i Midge’a Ure’a – producenta tego singla. Irlandzkiego piosenkarza Boba Geldofa poruszył obejrzany w 1984 roku film dokumentalny stacji BBC na temat głodu panującego w Etiopii. Wraz z frontmanem zespołu Ultravox – Midgem Urem napisali tekst piosenki namawiającej do pomocy głodującym Etiopczykom. Geldof czas antenowy swojego wywiadu w radiu BBC Radio 1 poświęcił na ogłoszenie idei powstania piosenki charytatywnej i przekonanie do niej mediów i artystów. Powstała grupa zwana Band Aid, składająca się z czołowych muzyków irlandzkich i brytyjskich.

„Relax” – debiutancki singiel Frankie Goes to Hollywood, utwór został później włączony do albumu „Welcome to the Pleasuredome”. Jest to jedna z najbardziej kontrowersyjnych i najbardziej komercyjnie udanych płyt dekady. Piosenki należy słuchać w stereo i na cały regulator.

„Against All Odds (Take a Look at Me Now)” – (Wikipedia) ballada rockowa Phila Collinsa, którą na początku 1984 roku wydano na singlu. „Against All Odds…” jest tytułową piosenką z filmu „Przeciw wszystkim”. W utworze podmiot liryczny prosi swoją byłą ukochaną o spojrzenie na niego, wiedząc, że uratowanie związku jest bardzo trudne, ale że warto spróbować. Tytuł był kilkukrotnie coverowany, m.in. przez Mariah Carey, Varius Manx, The Postal Service, Steve Brookstein lub Bonnie Tyler.
Pierwotnie nazwana „How Can You Just Sit There?”, piosenka była jedną z wielu, które Collins napisał pod wpływemrozwodu i miała znaleźć się na jego pierwszej płycie Face Value (1981). Ostatecznie utwór nie zmieścił się na albumie i został wydany trzy lata później jako główna piosenka filmu Przeciw wszystkim. Piosenka stała się przebojem, zdobywając pierwsze miejsce na listach przebojów w USA i drugie w Wielkiej Brytanii. Została także nominowana do Nagrody Grammy,Złotego Globu i Oscara.
Teledysk, oparty głównie na scenach z filmu, zdobył pierwsze miejsce na liście najlepszych teledysków MTV i utrzymał je przez kilka tygodni, ostatecznie zajmując czwarte miejsce na liście najlepszych teledysków w 1984.

„Like a Virgin” – dzisiaj to już kultowy, tytułowy utwór z drugiej płyty Madonny. Singiel osiągnął wielki sukces komercyjny. Madonna udowodniła, że nie była artystką jednego przeboju i była w stanie zapewnić sobie trwałe miejsce w świecie muzyki. Jej piosenki stały się obiektem zarówno krytyki konserwatystów, jak i wzorem do naśladowania dla młodych kobiet.

„Hello” – (Wikipedia się kłania) utwór autorstwa amerykańskiego piosenkarza Lionela Richiego, który wydany został w 1984 roku jako trzeci singiel z albumu „Can’t Slow Down”. Singiel dotarł do 1. pozycji na trzech listach przebojów czasopisma „Billboard”: Hot 100 (2 tyg.);Hot R&B/Hip-Hop Songs (3 tyg.) i Hot Adult Contemporary Tracks (6 tyg.). Piosenka wspięła się również na szczyt brytyjskiego zestawienia UK Singles Chart.
Teledysk pokazuje Richiego, który – jak się może początkowo wydawać – darzy nieodwzajemnioną miłością niewidomą studentkę sztuki (Laura Carrington). Zauważa jednak, że dziewczyna odwzajemnia jego uczucie, co demonstruje rzeźbiąc podobiznę przedstawiająca jego głowę. Teledysk był wielokrotnie parodiowany, np. motyw wykorzystany jest w telewizyjnej reklamie cukierków Starbust – w spocie telewizyjnym rzeźba jest wykonana z cukierka

„Jump” – piosenka amerykańskiego zespołu rockowego Van Halen. Została wydana w grudniu 1983 roku jako singiel z albumu 1984. Jest to największy sukces grupy, osiągnęła szczyt listy US Billboard Hot 100.

„Thriller” – piosenka pochodzi z płyty o tym samym tytule, jest to szósty studyjny album Michaela Jacksona. „Thriller” to najlepiej sprzedający się album wszech czasów. Liczba sprzedanych egzemplarzy wynosi 110 mln egzemplarzy.
Tytułowy „Thriller” jest utworem, który miał budzić strach u słuchacza. Swego głosu w utworze udzielił weteran horrorów Vincent Price. Utwór napisał Rod Temperton, najpierw chciał go nazwać „Starlight”, albo „Midnight Man”, ale ostatecznie zdecydował się na nazwę „Thriller”.

„Ghostbusters” – (za zetgold.pl) Utwór „Ghostbusters” został nagrany w 1984 roku. Jak wspomina Ray Parker Jr., miał on tylko kilka dni na skomponowanie piosenki tytułowej do filmu „Pogromcy duchów”. Inspiracją do powstania kompozycji była reklama małego lokalnego biznesu. „Ghostbusters” miał brzmieć właśnie jak dżingiel reklamowy. Parker został potem pozwany o plagiat. Jak twierdził Huey Lewis piosenka była podobna do „I Want a New Drug”, jednak pozew oddalono. Teledysk do „Ghostbusters” nakręcił reżyser filmu „Pogromcy duchów” Ivan Reitman. W klipie młoda kobieta, w którą wcieliła się Cindy Harrell, jest prześladowana przez ducha, którego zagrał Parker. W video wystąpiło wielu celebrytów: Chevy Chase, Irene Cara, John Candy, Melissa Gilbert, Ollie E. Brown, Jeffrey Tambor, George Wendt, Al Franken, Danny DeVito, Carly Simon, Peter Falk.

„Footloose” – (ponownie za zetgold.pl) 31 marca 1984 roku na szczyt amerykańskiej listy przebojów trafiła piosenka „Footloose” Kenny’ego Logginsa. Na 1. miejscu zestawienia utwór spędził trzy tygodnie. Singiel napisali Kenny Loggins i Dean Pitchford na ścieżkę dźwiękową do filmu muzycznego „Footloose”, który opowiada o nastolatku z Chicago. Chłopiec przeprowadza się do małego miasteczka, w którym został wprowadzony zakaz tańczenia i słuchania muzyki rockowej.
To także Pitchford był autorem scenariusza i bardzo zależało mu na tym, żeby Loggins zaśpiewał kilka piosenek. Niestety wokalista w tamtym czasie złamał żebro i jego udział w projekcie stał pod znakiem zapytania.
Singiel „Footloose” ukazał się na kilka tygodni przed premierą filmu. Teledysk, który wyreżyserował Brian Grant, bardzo często emitowany był w telewizji MTV. W klipie wykorzystano sceny z udziałem aktora Kevina Bacona.

„Dancing in the Dark” – piosenka Bruce’a Springsteena. Lubię gościa, jest bardzo naturalny. Wykonując utwory nie próbuje kokietować odbiorcy, jego zachowanie mówi „taki jestem, wchodzicie w to?”

„Time After Time” – (za Wiki) popowa kompozycja autorstwa Cyndi Lauper i Roba Hymana zrealizowana na debiutancki album studyjny Lauper pt. She’s So Unusual (1983). W 1984 r. wydano ją jako drugi singel promujący ową płytę. W 1985 r. utwór nominowano do nagrody Grammy w kategorii Song of the Year. Uznaje się go za klasyczną balladę z lat osiemdziesiątych, na przestrzeni kolejnych dekad piosenka stała się przedmiotem coverów licznych artystów.
Tym utworem mnie kupiła. Piosenka jest prościutka, zaśpiewana z wdziękiem. Niby nic wielkiego, a efekt bardzo dobry.

„Owner of a Lonely Heart” – singiel z płyty „90125” zespołu Yes. Dotarł do pierwszej pozycji na Billboard Hot 100. Wykorzystano go w Rockstar Games: Grand Theft Auto: Vice City Nagroda Grammy za „Najlepsze wokalne wykonanie popu przez duet lub grupę”

„Drive” – piosenka grupy the Car. Trzeci singiel z płyty „Heartbeat City”, był ich największym międzynarodowym hitem. Utwór napisany został przez gitarzystę Rica Ocaska i zaśpiewany przez basistę Benjamina Orra.

“Pride (In the Name of Love)” – (za Wiki) piosenka zespołu U2 pochodzącą z albumu „The Unforgettable Fire”, wydana na singlu we wrześniu 1984. Piosenka była ważnym w historii grupy pierwszym wielkim przebojem. Traktujący m.in. o zabójstwie Martina Kinga tekst piosenki zawiera błąd merytoryczny – Bono śpiewa Early morning, April 4. Shot rings out in the Memphis sky. (Wczesny ranek, czwartego kwietnia. Odgłos strzału rozbrzmiewa nad niebem Memphis), w rzeczywistości King został zastrzelony wieczorem. Wokalista często „poprawia” swój błąd śpiewając na koncertach Early evening, April 4.

„Smooth Operator” – piosenka Sade z debiutancki album „Diamond Life”. Została wydana jako czwarty i ostatni singiel z płyty (w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii). Taka płyta zapewniła jej status gwiazdy na długie lata.

„I Want to Break Free” – (za wiki) utwór zespołu Queen, napisany przez Johna Deacona, z albumu The Works, Utwór oraz zrealizowany do niego teledysk należą do najbardziej znanych utworów grupy.
Istnieją dwie wersje utworu – jedna z albumu The Works i o prawie minutę dłuższa, wydana na singlu (z wstępem na syntezatorze i dłuższym solo na gitarze). Ta druga wersja została także wydana w 1991 na albumie Greatest Hits II. Teledysk, który wyreżyserował David Mallet, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych klipów zespołu. Jest to parodia brytyjskiej opery mydlanej pt. Coronation Street. Muzycy zespołu przebrani są w damskie ubrania i przypominają postacie z telenoweli. Fragment teledysku realizowany był wspólnie z Baletem Królewskim w Londynie. Aby upodobnić się do Wacława Niżyńskiego, Freddie Mercury zgolił swoje słynne wąsy. W Stanach Zjednoczonych teledysk nie był emitowany z powodów obyczajowych.

„Forever Young” – piosenka zespołu Alphaville pochodząca z albumu o tym samym tytule.
Był to trzeci singiel z płyty i odniósł największy sukces. Teledysk do utworu nagrano w miejscu, w którym wcześniej działał szpital psychiatryczny. Żadna informacja. A jednak zmusza do szukania dziury w całym.

„Never Ending Story” – śpiewa Limahl, tytułowa piosenka z angielskiej wersji filmu „Niekończąca się opowieść”. Utwór został skomponowany przez Giorgio Morodera, słowa napisał Keith Forsey. Limahl był gwiazdę nastolatek i nie można go było ruszać, w przeciwnym razie człowiek narażony był na słowną chłostę.

„Here Comes the Rain Again” –jeden z największych przebojów duetu Eurythmics (Annie Lennox i David Stewart) pochodzący z płyty „Touch”. Już wówczas Annie imponowała mocnym głosem i dużą kulturą muzyczną. Stawiałem na nią, miałem rację.

„People Are People” – singiel grupy Depeche Mode promujący album “Some Great Reward”. O tym jak silna była ta grupa przekonałem się dopiero w XXI wieku. Pomimo upływu lat fani w dalszym ciągu oczekują nowych nagrań i chodzą na koncerty.

„Only You” – utwór zaśpiewany przez brytyjską grupę The Flying Pickets, śpiewającą aranżacje a cappella znanych przebojów. Tym razem wzięli na tapetę utwór grupy Yazoo. Debiutancki singiel „Only You” przez pięć tygodni gościł na pierwszym miejscu brytyjskiej listy przebojów w okresie świąt Bożego Narodzenia, zyskując wielką popularność również w wielu innych krajach.

„No More Lonely Nights” – przebój Paula McCartneya. Byłem bardzo rozczarowany, utwór mi nie podszedł.

„Nobody Told Me” – tym razem kolega Paula – John Lennon. Piosenka pochodzi z płyty „Milk and Honey”. W ten sposób Yoko czesała kasę po zmarłym mężu.

„Still Loving You” – utwór niemieckiej grupy the Scorpions. Muzykę do utworu skomponował Rudolf Schenker, a słowa napisał Klaus Meine. Według Schenkera piosenka opowiada historię o kochankach, którzy uświadomili sobie, że może nastąpić koniec ich romansu, ale próbują od początku. Naiwniacy tacy.